preskoči na sadržaj

Osnovna škola Petra Kanavelića Korčula

Login

Iz povijesti škole...

Početnički solfeggio glazbene škole s profesoricom Tihanom Penjak na Kostimiranom koncertu 2008. g. 

(pogledaj album starih fotografija)

Kalendar za 2023./2024.

Vremenska prognoza

 

« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Kad zvoni?

Kad vozi bus?

Koliko vremena dnevno provodim za računalom?




 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 5. 2010.

Ukupno: 2520941
Ovaj mjesec: 6166
Ovaj tjedan: 767
Danas: 68

Javite nam se!

Imate sliku, komentar, kritiku, pohvalu... Sudjelujte u stvaranju stranica, javite se!

claudia.tarle@gmail.com

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Ušće Neretve - Edukacija o prirodi i pticama
Autor: Claudia Tarle, 4. 12. 2017.

Ovaj tjedan, nakon nekoliko odgađanja zbog vremenskih neprilika, u Neretvi su bili učenici četvrtog razreda osnovne škole „Petra Kanavelića“ iz Korčule sa područnim razrednim odjelima iz Lumbarde i Račišća. Četrdeset učenika sa učiteljicama Mirela Tolj i Dragoslava Radovanović iz osnovne škole Korčula, Nena Seretnik iz PO Lumbarda i Luci Farac PO Račišće bilo je na terenskoj nastavi u delti Neretve. Posjetili su Prirodoslovni muzej u Metkoviću , muzej Narona u Vidu i na kraju posjetili su ušće Neretve.

Na ušću su s volonterima Udruge „Brkata sjenica“ promatrali ptice dalekozorom i durbinom, te dobili saznanje o vrstama koje su uočili.

Kroz jednosatno druženje djeci je održano edukativno predavanje o prirodi i pticama. Učenici su upoznati sa staništem ušća Neretve i pticama koje borave na ušću, obali, sprudovima, slanušama, lagunama Galičak i Parila, koliko su za ptice važna staništa ušća Neretve i koliko je cijela delte Neretve važna kao područje gniježđenja, selidbe i zimovanja mnogih vrsta ptica. 

Učenici su saznali koliko pojedine vrste ptica žive, kako i gdje se razmnožavaju, koliko gnijezda mogu imati pojedine vrste ptica u jednoj sezoni gniježđenja, koliko mogu imati mladih, kako i čime se hrane, koliko mladim pticama treba da se osamostale i još mnogo stvari vezanim uz ptice.

Na kraju učenicima je prezentirano prstenovanje ptica, kako se love, stradaju li ptice kad ih se lovi itd. Učenicima je objašnjeno da se ptice love u ornitološke mreže, spremaju se u ornitološke vrećice gdje se nalaze do samog prstenovanja. Pticama se stavljaju prstenovi prema veličini ptice, određuje se vrsta, starost i spol ako je moguće, provjerava se forma ptice,mjeri se dužina krila,važe se ptica i nakon toga neozlijeđena pušta u prirodu. Svi podaci se pohranjuju i šalju na zavod za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i na taj način mogu se dobiti podaci o bilo kojoj ulovljenoj ptici sa prstenom tko, kada i gdje je prstenovao ulovljenu pticu, a na taj način struka može iščitati mnogo podataka vezanim uz ptice.
Na kraju nadamo se da su naši mali prijatelji stekli neka nova znanja o pticama i delti Neretve. Hvala učenicima i učiteljicama što su prepoznali naš rad i potrudili se doći i poslušati nadamo se i naučiti nešto novo o pticama, a bilo nam je posebno zadovoljstvo ugostiti ih jer su prva škola izvan Neretve koja se potrudila posjetiti nas i skupa sa nama istražiti ušće Neretve i saznati što više o pticama.

Više fotografija fb objava udruge Brkata sjenica






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju