Posjet osmih razreda Vukovaru
Autor: Branka Kalogjera, 31. 5. 2018.

U utorak 22. svibnja, u ranim jutarnjim satima, krenuli smo zajedno s osmašima iz Lastova prema istočnom dijelu države, prema Vukovaru, Gradu Heroju. Nakon stvarno duge vožnje slijedila je večera, a zatim smo se smjestili u hostelu Dubrovnik.

Ujutro smo doručkovali u restoranu Istri i upoznali se s vodičem. Poveo nas je u obilazak Gradskog muzeja Vukovara i Muzeja vučedolske kulture.

Muzej vučedolske kulture je novi muzej, vrlo moderan i zanimljiv. Više o njemu istražite na linkuZanimljivo je to što slavna vučedolska golubica uopće nije golubica već jarebica.

Nakon priča iz muzeja krenuli smo slušati predavanja o Domovinskom ratu i bitci za oslobođenje Vukovara. Iz sunčanog prijepodneva prešli smo u kišno poslijepodne s jakim udarima gromova. Napokon malo slobodnog vremena koje smo iskoristili za obilazak grada.

Naravno, eksurzija nije mogla proći bez diska. Sredili smo se i zajedno s drugim školama krenuli partijat. Dobro smo izgubili glasove i vratili se nazad u hostel Dubrovnik. Navečer  smo se spakirali jer nas je ujutro čekala odjava iz hostela i odlazak prema memorijalnim lokacijama. Obišli smo bolnicu koja i dan danas prima pacijente u novom dijelu, ali stari dio je ostao u tom teškom vremenu. Memorijalno groblje, Ovčara, sve nas je to sveukupno rastužilo.

Dobro smo ručali i krenuli prema Školi mira gdje smo sudjelovali u kvizu i naravno, osvojili  prvo mjesto. Ukrcali smo se u bus i sutra ujutro dosli na Korčulu. Jer, ipak je doma najlipše! Ali sveukupno, bilo je to jedno jako lijepo iskustvo s tjednom odomora od škole.