preskoči na sadržaj

Osnovna škola Petra Kanavelića Korčula

Login

Iz povijesti škole...

Početnički solfeggio glazbene škole s profesoricom Tihanom Penjak na Kostimiranom koncertu 2008. g. 

(pogledaj album starih fotografija)

Kalendar za 2023./2024.

Vremenska prognoza

 

« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Kad zvoni?

Kad vozi bus?

Koliko vremena dnevno provodim za računalom?




 

Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 5. 2010.

Ukupno: 2521028
Ovaj mjesec: 6253
Ovaj tjedan: 854

Javite nam se!

Imate sliku, komentar, kritiku, pohvalu... Sudjelujte u stvaranju stranica, javite se!

claudia.tarle@gmail.com

Vijesti iz knjižnice
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Gospodar prstenova: Dvije kule
Autor: Roko Tarle, 17. 4. 2012.

Drugi dio Prstenove trilogije izvorno je napisao J.R.R Tolkien, a u filmsko remek-djelo ga je pretvorio Peter Jackson. Radi se o fantastičnom-epskom-avanturističkom filmu koji nosi s punim pravom epitet jednog od najboljih, ako ne i najboljeg filma u svom žanru.

Film je pun glavnih i sporednih likova koji su toliko zanimljivi da bi se o njima danima dalo pričati, ali u priči su ipak glavni likovi oni koji su najviše doprinjeli filmu, Aragorn, Frodo i čarobnjak Gandalf. Aragorn, koji nam je u prvom dijelu bio poznatiji ka Strider, graničar i šumar, zapravo je jedini preostali živi nasljednik kraljevske loze, te bi on trebao kad se okonča rat za Međuzemlje, vladati njime. Frodo je Hobit iz Shirea, nositelj Prstena. Njegov je zadatak uništiti Prsten, baciti ga u lavu Klete gore da bi zaustavio rat u Međuzemlju i uništio moćnog Saurona i njegovu vojsku.

Radnja filma se razvija kroz dvije priče, jedna prati Froda i Sama i njihove pustolovine dok se kreću prema Kletoj gori, dok druga priča prati Aragorna, Gimlija i Legolasa koji pokušavaju spasiti nestale Hobite Merija i Pipina. Put ih je vodio u šumu Fangorn, veliku mračnu čarobnu šumu. U šumi zatiču bijelu svjetlost, jaku, toliko da nisu mogli u nju gledati. To je bio Gandalf „umrli“ čarobnjak iz prvog dijela koji se borio protiv mračnog Sarumanovog bića i pao u veliku rupu gdje se dugo vremena borio sa zvijeri. Daljnji put više ne prati njihovo traganje za dvojicom Hobita, već ih vodi nazad na zidine Helmove klisure gdje će se pripremati za strahovit napad Sauronove i Sarumanove vojske.

Zastrašujuće scene više tisuća Orka žednih krvi ostavljaju gledatelje bez teksta. Masovne slike obračuna obavijene su jakom kišom koja dočarava crnilo što se nadvilo nad Međuzemljem u tim trenutcima. A zatim se u filmu događa neočekivani obrat. Petog dana iscurpljujućeg boja, kad su ljudske snage već posve klonule, a klisura je već padala pod pritiskom bijesnih Orka, pojavio se ponovno Gandalf, ali ovaj put s vojskom konjanika iz Rohana koja je porazila Orke i natjerala ih da se povuku. Dolaskom Gandalfa u film se vraćaju svijetle boje koje nam dočaravaju svjetlo nad Međuzemljem. Ovo je film koji se gleda više puta, a ako ga netko nije pogledao, propušta veliko djelo filmske umjetnosti. Film koji je u brojnim kategorijama dobio sedamnaest Oskara! Svakako izuzetan film.






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju