Ukupno: 2520992

Vijesti iz knjižnice
Zapisnik o suđenju
Autor: Andrea Brčić, 20. 12. 2012.

Književno djelo Breza Slavka Kolara ponudilo je dovoljno elemenata za sudnicu, školski sat na kojemu sudjeluju svi učenici koristeći elemente iz lektrinog djela. Sudac je nakon čitanja optužnice izvrsno vodio raspravu i usmjeravao je parafrazirajući neka važna pitanja. Obrana je pokušavala obraniti Marka Labudana naglašavajući utjecaj zaostale soske sredine koja nije podržavala pokazivanje osjećaja niti dovoljno skrbila o bolesnima i nemoćnima, a tužiteljsvo ga je teretilo na račun nemara i nesavjesnosti. (Osvrt nastavnice Gordane Curać Depolo)

Z A P I S N I K

6. prosinca 2012. godine (četvrtak) u 8,00 sati započelo je suđenje Marku Labudanu zbog fizičkog zlostavljanja i zapostavljanja supruge Janice. Sudac: Andro Tasovac. Suđenju su prisustvovali tužitelji; Marijeta Markovina i Damjan Borovina, branitelji; Antonia Franić, Lena Franić i Petar Milina. , Svjedoci: seoska baba, Mika, žena Kata, vračara, liječnik, Jaga i optuženi Marko Labudan.

Prvi svjedok bila je baba za koju je utvrđeno da ipak nije vjerodostojan svjedok. Mika je sa sigurnošću u glasu rekao da su se svi mogli bolje odnositi prema Janici, a posebice njegova žena Kata koja je javno priznala da nije voljela Janicu, te da joj je davala teške poslove. Također je rekla da ona i sin nikad nisu raspravljali o problemima i raspodjeli u kućanstvu jer se Marko nije htio miješati u to. Seoska žena koja je uz Janicu bila do zadnjeg trenutka potvrdila je činjenicu da je Janica stalno dozivala Marka koji se na to nije osvrtao, niti ju je došao posjetiti. Vračara je priznala da je ugledala jednu modricu dok ju je liječila. Jedan od važnijih svjedoka, liječnik, uvjereno je rekao kako Janica nikako nije mogla preživjeti u tim lošim životnim uvjetima, te smatra sa su oni uzrok te bolesti uz neprestano maltretiranje od strane Jage i Kate. Janičina jetrva Jaga kaže da nikad nije primjetila ništa čudno u Markovu odnosu prema Janici, pa i to da je i ona obavljala sve poslove, ali da je normalno da pridošlica uvijek sve radi. Optuženi Marko Labudan kaje se za svoje postupke i žao mo je što je Janica preminula, ali ipak priznaje da ga nije bilo dovoljno briga za nju, te da mu je bilo važnije društvo i položaj u društvu.

Porota je nakon zasjedanja donijela odluku da je Marko Labudan kriv, a sud korčulanskog 8.c razreda ga je osudio na 12 godina i 3 mjeseca zatvora. Suđenje je završilo, dosuđene su i manje kazne. Vračara je dobila mjesec dana uvjetne kazne zbog nepoštivanja suda, tužitelji po 10000 kn, a branitelj Petar Milina 2000 kn novčane kazne. (Ekskluzivne fotografije iz sudnice)

zapisničarka: Andrea Brčić