Vijesti iz knjižnice
Profesor Baltazar
Autor: Claudia Tarle, 21. 6. 2013.

Profesor Baltazar je osvanuo na najpoznatijoj internetskoj tražilici, čime je Google odao počast Zlatku Grgiću, ocu lika profesora Baltazara, povodom 82. godišnjice njegova rođenja. Genijalni profesor, kojemu je ime dao Pavao Štalter, pomoću svog kompliciranog stroja rješava mnoge probleme svojih sugrađana u Baltazar gradu.

Profesor Baltazar je dobroćudni ljubitelj prirode i svih živih bića, zaštitnik slabijih, borac protiv zla, ekolog, promicatelj tolerancije, mira i ljubavi, duhovit, maštovit, skroman i nenametljiv, uslužan i požrtvovan. To je jedinstven crtani serijal bez nasilja u kojem se svi problemi rješavaju ljudski, moralno i prihvatljivo – na baltazarski način.

Originalni serijal Profesor Baltazar sniman je od 1967. do 1971, ima ukupno 59 epizoda koje traju od 5 do 10 minuta, a tijekom godina doživljava i određene promjene.

Na početku serijala je Izumitelj cipela (režija i animacija Zlatka Grgića, scenarij Borivoj Dovniković i Zlatko Grgić, pozadine Branko Varadin, glazba Aleksandar Bubanović). Pridružuju se slavna imena: Boris Kolar, Ante Zaninović, Zlatko Bourek…  Baltazar je postigao velik uspjeh u inozemstvu, osobito u skandinavskim zemljama i bio je komercijalno najuspješniji projekt Zagrebačke škole animiranog filma. (prema msu.hr)

Sve nastavke ovog kultnog crtanog filma (uključujući kompletan pedagoško-obrazovni program Zagreb filma) možete pogledati na CARNetovom video portalu Baltazar (potrebno se prijaviti u sustav AAI@EduHr uz pomoć lozinke koju ste dobili od nastavnice informatike).