Izleti i ekskurzije
Terenska nastava – put u Zvjezdano selo Mosor
Autor: Martin Sardelić, 28. 5. 2014.

U petak, 9. svibnja, posjetili smo Zvjezdano selo Mosor, zvjezdarnicu na planini iznad Splita.

Iako željni putovanja, nije nam bilo lako što smo se  ustali  jako rano, prije zore. U pet sati i deset minuta morali smo se naći na kolodvoru u Korčuli, a učenici koji žive u Pejtonu čekali su nas na trajektnom pristaništu Dominče. Dok smo čekali, osjećali smo hladnoću, jedino nas je grijala ljudska toplina. Krenuli smo trajektom s Korčule u 5,30, pa iz Orebića preko Pelješca prema Splitu. Tijekom vožnje autocestom nekima je bila muka pa su sjedili s razrednicom, neki su igrali „Bocu istine“, a neki su na zadnjim sjedalima počeli pjevati. Kada smo došli na odmorište, otišli smo na tobogan, vrtuljak i ljuljačke. Uskoro nam se prilljučio i naš vodič. Pokazao nam je rijeku Žrnovnicu.
Dok smo se vozili do Sitnog Donjeg, pratila nas je Žrnovnica. Vodič nas je vodio kroz šumu koja je mirisala na cvijeće i svježinu. Kada smo došli do izvora, vodič nam je objasnio da je pravi izvor rijeke Žrnovnice u podnožju planine Mosor, a da je ovo samo jedan od sporednih izvora koji se ulijeva u glavni tok. Dopustio nam je piti vodu s izvora koja je bila bistra i svježa. Zatim smo autobusom krenuli prema zvjezdarnici na Mosoru. Negdje na pola puta stali smo marendati. Bilo je 10,45, sada smo već osjećali vrućinu jer je bio jako sunčan dan.
Zatim smo došli do zvjezdarnice. Dok smo čekali, divili smo se pogledima na polja i vrtače. Ušli smo u zvjezdarnicu. Ugledao sam akvarel s motivom Korčule i potpis „Astronomska udruga Korčula“. Kada smo ušli u salu za sastanke, dočekao nas je astronom koji nam je održao predavanje o Sunčevom sustavu, robotima i satelitima koji proučavaju planete i svemir. Nakon toga otišli smo na krov zvjezdarnice i teleskopom gledali „Vickov stup“ i plažu na Braču. Nažalost, nismo mogli promatrati zvijezde i planete, jer je bio dan. Spustili smo se s krova i autobusom krenuli nizbrdo. Kada smo došli do jedne serpentine, čestitali smo našem vozaču jer ju je uspio proći.

U 3 sata popodne bili smo u restoranu „Stari mornar“. Prvo su nas poslužili juhom. Slijedila je salata, prženi krumpirići i „pohovana“ piletina. Kada smo se dobro najeli, otišli smo u City Centar. Dok su ostali kupovali različite stvari, ja sam se vozikao na pokretnim stubama. U 18 sati krenuli smo iz Splita. Po onome što se događalo u autobusu, vjerojatno je bio pun mjesec! U Korčulu smo stigli u 22 sata. Iako su svi još uvijek izgledali živahno, siguran sam, kada su dotakli krevete, da su odmah zaspali, kao i ja. (Martin Sardelić, V.b)

Više o zvjezdarnici na http://www.zvjezdano-selo.hr