Izleti i ekskurzije
Trećaši u Dubrovniku
Autor: Sara Ilišković, 27. 6. 2014.

Ujutro u sedam sati, 16. svibnja, treći razredi su krenuli na terensku nastavu u Dubrovnik. Putem do odredišta učiteljica Meri je pričala o našoj Dubrovačko-neretvanskoj županiji.

Kad smo došli do Stona posjetili smo Stonsku solanu. Bilo je zanimljivo, a onaj tko je želio mogao je kupiti sol. Vratili smo se u autobus i krenuli za Dubrovnik. Iskrcali smo se na Pilama i spustili se do glavne ulice Stradun. Slikali smo se kod Velike Onofrijeve Česme. Tamo je jedan čovjek prodavao srca na kojima je pisalo Dubrovnik 2014. Većina učenika je kupila srce za sebe ili za mamu. Ubrzo je došla naša vodičica. Ona nam je pričala o Velikoj Onofrijevoj česmi, o prošlosti Dubrovnika i povela nas u crkvu Male Braće.

Od naše vodičice smo svašta doznali i čuli. Nakon crkve Male Braće smo krenuli prema stupu Marina Držića. Tamo su neki učenici bili malo bezobrazni pa su mu stavljali rogove. Također smo posjetili i stup Ivana Gundulića koji je bio pjesnik. Poslije je slijedio Knežev dvor. U Kneževom dvoru sam vidjela slike i kočije u kojima su se prije plemići vozili. U jednoj sobi je bila Kneževa kancelarija u kojoj je radio. Vidjeli smo i Kneževu sobu. Bila je baš kao što sam je zamišljala, lijepa i čudesna. U Kneževom dvoru bio je jedan kip u čast Mihu Pracatu koji je sve svoje novce darovao u dobrotvorne svrhe.

Poslije Kneževa dvora pošli smo u Akvarij. U Akvariju sam vidjela morske kornjače, bebu morskog psa i hobotnice.

Zatim smo u Pomorskom muzeju vidjeli ogromne brodove s puno veslača, a nakon toga smo napravili odmor, te smo preko odmora kupili sladoled i još puno toga. Na povratku iz Dubrovnika smo stali kraj plana grada Dubrovnika te nas je tu učiteljica svašta ispitala o tome gdje smo sve bili i što smo sve naučili. Poslije smo se popeli na Pile i autobusom krenuli za Trsteno. Tamo smo zaokružili najšire stablo koje sam ikad vidjela! Ušli smo u Botanički vrt. Vidjela sam labirint, cvjetove i prelijepu fontanu s lopočima. Kad smo se vraćali trčali smo labirintom. Poslije toga smo se ukrcali u autobus i krenuli za Orebić, ukrcali se u brodicu Morešku i tako stigli u Korčulu gdje su nas dočekale mame i svi smo sretno otišli kući. Pogledajte sve fotografije!

Sara Ilišković 3.a