Literarni radovi
Povijesna jezgra grada Osijeka
Autor: Antun Botica, 12. 10. 2012.

Osijek, grad pun povijesnih znamenitosti današnja  je meta učenika osmih razreda iz Korčule nakon duge neprospavane noći. Osijek ima vrlo zanimljivu i šaroliku povijest. Četvrti je grad po veličini u Republici Hrvatskoj, najveći u Slavoniji I središte svoje županije s 114 000 stanovnika. Grad ima povijesni centar i Tvrđu. Tvrđa je sagrađena 1722. godine za obranu od Turaka pod čijoj je vlasti Osijek bio 161 godinu, te kasnije pod Austro-Ugarskoj. Tvrđa je okružena zidinama i četirima vratima, sa sjeverne, južne, istočne i zapadne strane. Tvrđa čini Osijek kulturno-povijesnim i herojskim gradom, nevjerojatno je da takvo nešto može čovjek izgraditi bez današnjih izuma za gradnju. Ispred nje je 5 topova koji nikad nisu imali potrebu biti ispaljeni, lijepo je sto nisu, jer je to znak da Osijek nije bio puno napadnut. Oko Tvrđe nekad je bio prokopan kanal, a Tvrđa je mostom bila spojena Osiječkim tlom. Kad ste pokraj tvrde dobijete dojam srednjeg vijeka i kulture naših predaka. Tvrđa je bila organizirana kao mali gradić, u kojem su živjeli pripadnici susjednih država. Vise od Tvrđe dojmio mi se stari trg trokutastog oblika u kojemu ljudi provode većinu dana. Trg je bio kao cijeli grad, sve se nalazilo na njemu. Posebno mi se svidjelo ovo: U njemu je bilo mnogo kafića i klubova, kad bi se netko opio išao bi u bolnicu, koja je također bila na trgu, a i u zatvor ako bi pravio nerede. Na trgu su se nalazile dvije džamije koje su ugari pretvorili u katedrale: Svetog Petra i Pavla te Svetog mihovila. Katedrala Svetog Petra i Pavla je ogromna, prekrasna iznutra i izvana, moderna je, ima puno slika i kipova, a ta crkva se meni i većini učenika posebno svidjela. Osijek je doživio napadanje i bombardiran je za vrijeme Domovinskog rata, no iako je život izgubilo mnogo ljudi, cak i djece, naši branitelji su uspješno obranili grad i Hrvatska je postala nezavisna država. ,,Osijek nikada neće biti Ocek” govorili su ljudi slaveći pobjedu hrvatskih generala. Vodič Ivor se oprostio s nama, a ja sam putem u hotel razmišljao o ljepoti i povijesti Osijeka, koji je jedan od najljepših gradova u kojima sam bio. Lijep, zanimljiv i poučan, ponosim se što je hrvatski grad.