Literarni radovi
Valentinovo
Autor: Dinko Fabris, 13. 2. 2016.

O ljubavi su se pisale različite pjesme, knjige i romani. I zato su ljudi izmislili jedan poseban dan posvećen ljubavi. Taj se dan zove Dan zaljubljenih, poznatiji kao Valentinovo. Posvećen je izražavanju ljubavi, voljenoj osobi ili dragom prijatelju, djetetu ili majci. Pokloni za Valentinovo su dio svakog Dana zaljubljenih, ali zapamtite, nije potrebno trošiti novce kako biste nekome pokazali koliko vam je stalo. I mali poklončić puno znači, a ako ga napravite ili napišete sami, još i više!

PJESMA ZA ZALJUBLJENE

Ako ti je netko u životu sve, nemoj se sramiti reći volim te.
Nemoj kupovati ni jednu skupu stvar,
da bi toj osobi dao na dar.

Ni jedna stvar nije vrijedna kao pusica jedna.
Najviše boli, kad ti netko kaže da te ne voli.

Ali ako čuješ takve riječi, ne brini, život će i dalje teći.
Nema veze, još smo mladi, ljubav je način da pobjegnemo dosadi.

Ako ti je bez te osobe sve teže, jer znaš, vas nešto veže.
Na ovom svijetu puno ljudi živi, sigurno ti se od njih netko divi.

Dinko Fabris 5.b

Možda ne znate sve što bi trebali znati o ovom danu?

Povijest obilježavanja Valentinova - Dana zaljubljenih: Početak obilježavanja današnjeg Valentinova vodi nas u prošlost, u vrijeme staroga Rima. Tada je kršćanstvo bila mlada religija, a na vlasti je bio car Klaudije II. Car je zabranio ženidbu i zaruke vojnicima kako bi spriječio njihovu želju za ostankom kod kuće umjesto odlazak u rat. No u to doba živio je i svećenik Valentin. Svećenstvo je moralo poštovati odluku no Valentin je ipak ostao dosljedan i potajno vjenčavao vojnike koji su se htjeli ženiti. Careva ruka ga je naravno sustigla, strpavši ga u tamnicu.  Na dan  14. veljače Valentinu su po carevoj kazni odrubili glavu. Nedugo nakon smrti, narod je Valentina proglasio svecem pa tako danas i mi u modernom  vremenu slavimo Valentinovo - Dan zaljubljenih. (web)

povratak na naslovnicu