Novosti s natjecanja
U Zagrebu je čitali, a nije to ni znala: Sara Kopač na 30. Danima Ante Kovačića
Autor: Suzana Petković, 28. 6. 2014.

Ogranak Matice hrvatske u Zaprešiću organizirao je 5. lipnja u zagrebačkom kazalištu Komedija, tradicionalnu manifestaciju „30. Dani Ante Kovačića“, te u sklopu nje 28. susret „Ivica Kičmanović“. Manifestacija se održala uz pokroviteljstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH i Zagrebačke županije.

Riječ je o jednoj od najvećih književnih, literarnih i novinarskih manifestacija za učenike osnovnih škola. Okupljaju se nagrađeni učenici koji pišu o svom djetinjstvu i školovanju. Ove se godine na natječaj javilo preko stotinu škola, a prosudbeni odbor u sastavu: Stjepan Laljak (Matica hrvatska Zaprešić), Željka Horvat-Vukelja (Školska knjiga), Ivan Rodić (Školske novine), Stijepo MijovićKočan (DHK) i Marija Tuksar (Modra lasta) izabrali su najbolje radove za nagradu ili pohvalu.

Kako se ove se godine obilježava 160. godišnjica rođenja hrvatskoga književnika Ante Kovačića, ovogodišnja manifestacija bila je osobito svečana.

„Da ste bili tu, od ponosa biste se pretvorili u lokvice meda“, rekla mi je na svoj veseo i zaigran način gospođa Željka Horvat-Vukelja u telefonskom razgovoru. Bio je to razgovor s povodom, jer me urednica Modre htjela pitati zašto nismo došle kao uzvanice u Zagreb na 30. Dane Ante Kovačića, iako imamo nagrađeni rad Sare Kopač (8. c) – Čovjek je poražen tek kad se sam preda, te pohvaljene radove: Putopis iz Danske, Đine Radovanović (7. c) i Kako su se upoznali moji mama i tata, Paule Petković (6. a).

Nažalost, pozivnica se bila zagubila u cyber prostoru uslijed promjena e-mail adresa osnovnih škola, ali se za nas ipak čulo u Zagrebu. Svečanost je naime otvorena dramskim čitanjem Paulinog rada (u izvedbi Doris Pinčić, Urše Raukar i Zvonka Novosela). Bogat program nastavio se čitanjem nagrađenih, uglavnom kraćih učeničkih radova. Za kraj je napravljen izuzetak - nadahnuto je pročitan poduži nagrađeni komentar naše Sare Kopač jer je procijenjeno da bi bila velika šteta ne pročitati taj rad u cijelosti.

Tiskane pohvale ipak su ovih dana sretno stigle na pravu adresu. Čestitke našim spisateljicama!

Pročitajte nagrađene i pohvaljene radove:

Čovjek je poražen tek kad se sam preda, Sara Kopač

U zemlji bajki, Đina Radovanović