Vijesti iz područnih škola
Izlet trećaša u Ston
Autor: Jan Škokić, 30. 10. 2014.

Napokon je došao petak 17. listopada. Svi smo bili jako uzbuđeni jer smo s našim učiteljicama išli u Ston. Polazak je bio s autobusnog kolodvora.

Kad smo se svi mi, učenici trećih razreda, okupili, ušli smo u autobus i krenuli. Avantura je počela! Na vidikovcu na Kapetanima smo zastali, uživali u prekrasnom pogledu na naš otok i provježbali orijentaciju. Vidjeli smo stare putove koje su gradili Francuzi. Zanimljiva je priča da su putove gradili slijedeći magarce, oni su im pomagali odabrati najpovoljnije mjesto za gradnju. Učiteljica nam je pričala o crnom boru, zaštićenoj biljnoj vrsti.

Jedan od najuzbudljivijih trenutaka je bila šetnja kroz tunel Dingač koji je ljudima puno olakšao put do vinograda. Posjetili smo vinariju Matuško i saznali da godišnje napravi 500000 l vina! Na putu prema Područnoj školi Ponikve vidjeli smo vjetrenjače koje proizvode električnu energiju. U Ponikvama su nas dočekali učenici s učiteljicom. Lijepo su nas ugostili, a mi smo im se predstavili. Pokazali su nam svoju školu i dvoranu. Vrlo je malo učenika, samo 22, pa 1. i 2. razred prate nastavu zajedno. Isto tako 3. i 4.; 5. i 6. i 7. i 8.

Kad smo došli u Ston, posjetili smo muzej i pogledali arheološku zbirku špilje Gudnja. Išli smo i u galeriju gdje smo vidjeli slike na kojima smo još bolje razumjeli odnos boja i ne-boja. Nakon ručka u restoranu u kojem smo vidjeli i bazenčiće s ribom, posjetili smo solanu. Stonska Solana je najstarija solana na svijetu, ima 52 bazena nazvana po svetcima i jedan, nazvan „Mundo“ iz kojeg su sol dijelili siromašnima. Barba nam je pričao o berbi soli i napravio mali kviz. Pobjednici su za nagradu dobili stonsku sol. Jako sam sretan jer sam i ja dobio nagradu. Nakon solane smo prošetali stonskim zidinama, dok smo se penjali, bilo je malo zastrašujuće. Sa zidina Ston je izgledao jako malen, vidjeli smo ga kao na dlanu. U stonskom zaljevu uzgajaju se školjke, najviše kamenice. Uzgajalište nismo stigli posjetiti.

Prepuni dojmova  i novih saznanja krenuli smo kući. Baš  nam je bilo lijepo i zabavno. Jedva čekam novi izlet s našom učiteljicom. Pogledajte fotografije!

Jan Škokić 3.b

Povratak na naslovnicu