2012-04-01 19:51:00

Svjetski dan autizma – 2. travnja

Prema odluci Generalne skupštine UN-a od 2008.g, 2. travnja se  obilježava kao Svjetski dan autizma. Ovogodišnje obilježavanje održava se pod motom: „Autizam govori srcem  - čekamo predugo“. Na taj način želi se ukazati pažnja na već godinama neriješene probleme, potrebu donošenja nacionalne strategije i  sustavnog praćenja autizma te nepostojanje dijagnostike. Autizam je kompleksan razvojni poremećaj koji pripada grupi pervazivnih poremećaja. Njegove osnovne značajke su izrazite teškoće u socijalnoj interakciji, komunikaciji te učestali repetitivni motorički oblici ponašanja, interesa i aktivnosti.
Kako prepoznati autistično dijete?

Više pročitajte pod opširnije.

Simptomi   se pojavljuju većinom do treće godine života djeteta.
Takvo dijete ne mari za okolinu, vidi, ali mu je pogled prazan, čuje, ali je ravnodušno prema zvukovima. Kad ga se uzme u naručje, ono ne reagira, ostaje ukočeno ili pak mlohavo. Ne smiješi se, osim samome sebi, tepa, ali ne odgovara na majčine riječi. Autističnom su djetetu poremećeni i hranjenje i san. Katkad takvo dijete uopće ne spava. Pojedinačno ti poremećaji nisu karakteristični za autizam, ali nekoliko njih zajedno znak su za uzbunu.
Autistično dijete teško komunicira i ima govorne smetnje. Neka djeca uopće ne govore. Što mu je govor razvijeniji, to su veći izgledi za njegov napredak.

Uzrok autizma još uvijek nije poznat. Mnoge su teorije nastojale pronaći specifične čimbenike odgovorne za njegov nastanak, uglavnom bezuspješno te je autizam i dalje ostao predmetom daljnjih istraživanja.

Osobe s autističnim poremećajem imaju niz životnih teškoća. No, primjereni i pravovremeni edukacijski pristupi pružani tijekom cijelog života, podrška obiteljima i stručnjacima koji su uključeni u tretman, te pružanje odgovarajućih usluga i pomoći u okviru zajednice uz poticanje pozitivnog stava u društvu, mogu poboljšati kvalitetu i dostojanstveniji stil života ovih osoba. Prema epidemiološkim istraživanjima, na 10 000 novorođene djece rađa se 4-5 djece s autizmom. Kada je riječ o autističnom spektru poremećaja govori se o 10-15 djece na 10 000 novorođenih. Procjenjuje se da u Republici Hrvatskoj živi oko 2000 osoba s autističnim poremećajem svih dobnih skupina.
Posljednjih je desetljeća učinjen veliki napredak u shvaćanju autizma i kreiranju metoda rehabilitacijske pomoći. Međutim, još uvijek se u nas  taj poremećaj dijagnosticira vrlo rijetko, većinom u djece s težom kliničkom slikom i relativno kasno. Svaki čovjek ima svoju vrijednost, svoju osobnost i pravo na samoodređenje koliko je to moguće, te pravo na prihvaćanje i sudjelovanje u  životu društvene zajednice pa tako i osobe s autističnim poremećajem.

U našoj županiji Svjetski dan autizma bit će prigodno obilježen u Dubrovniku 31.3.2012. od 9.00 do 13.00  kad će se svi prisutni moći informirati  o autizmu i poteškoćama s kojima se ove osobe susreću u našoj sredini. Dana 21.4.2012 u 10 sati također u Dubrovniku bit će održana Konferencija o autizmu s renomiranim gostima predavačima. Svi ste pozvani, poziv preuzmite ovdje!


Osnovna škola Petra Kanavelića Korčula