Ukupno: 2520996

Vijesti Web tima
Sat povijesti u Gradskom muzeju
Autor: Roko Tarle, Lucija Botica, Petra Seretinek, Dario Skokandić, 2. 12. 2010.

Mi, učenici 7.b s nastavnicom Marijom, posvetili smo sat povijesti odlasku u Gradski muzej Korčula. Htjeli smo saznati nešto više o povijesti našeg grada, a u tome nam je puno pomogla gospođa Marija Hajdić, kustosica muzeja.

Pustolovinu smo počeli s pričom o lumbarajskoj psefizmi, kada je nastala i tko ju je napisao. Kraj psefizme je bio popis svih starih imena Korčule koja su se mijenjala tijekom povijesti.  Pogledali smo zbirku kamenoklesara, a posebno smo istaknuli kipare Iva Lozicu i Frana Kršinića. Vidjeli smo i grbove značajnijih Korčulanskih obitelji; grb obitelji Andrijić, Kanavelić i mnoge druge.

Na gornjem katu traje izložba Korčulanska brodogradnja. Izložene su fotografije i crteži grada od najranijih vremena, neke su nacrtali Venecijanci, a neke Korčulani. Zaključili smo da je brodogradnja bila najvažniji zanat za Korčulane. „Škverovi“ su bili na svakoj strani grada. Istočni dio grada (od marine prema KPK) toliko se razlikuje od današnjeg, da ga nitko nije mogao prepoznati! Tek kad smo  malo bolje promotrili, shvatili smo da ima neke sličnosti s današnjom Korčulom.

Posjet muzeju pomogao nam je da još više proširimo svoje znanje o našem gradu i nadamo se da ćemo u skoroj budućnosti opet doći u posjet.

Roko Tarle, Lucija Botica, Petra Seretinek, Dario Skokandić 7.b