Posvojili smo dupina!
Autor: Sara Kalogjera, 19. 3. 2012.

Učenici  4.b. razreda posvojili su dupina! Baš lijepa i jako neobična vijest. O tom zanimljivom događaju razgovarala sam s učiteljicom 4.b Liljanom Favro.

Odakle vam ideja da usvojite dupina?

Učili smo o moru. Učenici su dobili zadatak da pripreme izlaganje o jednom stanovniku mora. Mia i Marija su istraživale dupine, puno su naučile i izlagale pred razredom. Predložile su da usvojimo dupina  i svi su oduševljeno prihvatili.

Kako ste započeli?

U  Velom  Lošinju  postoji  udruga PLAVI SVIJET  koja vodi projekt zaštite dobrih dupina koji žive u morskom području koje okružuje otoke Cres i Lošinj. Zaključili smo da sudjelovanjem podupiremo zaštitu dobrih dupina i zaštitu okoliša. Zamolili  smo  mamu Stelu da  nam pomogne. Na internetu smo pronašli sve  najvažnije o  udruzi  koja skrbi  o dupinima. Isprintali smo dosta toga, proučavali, uspoređivali. Našli smo kratke opise nekoliko dupina kojima možemo pomagati..

Kojega ste izabrali?

Izglasali smo da ćemo usvojiti dupina Santiaga.

Koliko ste novaca dali?

Godišnja  članarina je 300 kn. Mi smo  se dogovorili da će se svako od nas odreći 10 kn, a ostatak smo uzeli  iz naše zajedničke blagajne. Zajedničku blagajnu smo popunili na Božićnom sajmu i zarađenim novcima napravili još jedno dobro djelo, kupili četiri knjige za školsku knjižnicu!

Što se dogodilo nakon što ste uplatili novac?

Vrlo brzo smo dobili paket. U paketu je bio  plakat koji govori o projektu, knjižica „Živi svijet morske obale“, nekoliko prospekata, pratilice sa slikom dupina za svakoga učenika, zahvalnica za naše djelo  i naravno, velika slika našeg Santiaga i priče o njemu. Nakon što smo upoznali Santiaga i sve ostale poklone napravili smo pano ispred naše učionice i na njemu možete vidjeti njegovu sliku. Nadamo se da bi ga prepoznali u moru jer se dupini raspoznaju po perajama!

Zahvalila sam učiteljici Lili na razgovoru i pohvalila njezin 4. b koji čini dobra djela. A svi vi, koji ste ovo pročitali i poželjeli pomoći i saznati sve o ovim zanimljivim i pametnim stanovnicima našega mora svakako posjetite stranice udruge plavi svijet http://www.plavi-svijet.org/hr/o-nama/.