Šparogijad​a u 2.b!
Autor: Mirela Tolj, 3. 5. 2012.

Nakon dugotrajnih travanjskih kiša, dočekali smo i sunce koje je izmamilo šparoge iz svojih bodljikavih šparožina. Željni sunca, zabave i učenja na malo drugačiji način zaputili smo se na Gornje blato u potragu za tom dragocjenom namirnicom. Kao što svi znamo,  šparoge su hrana, ali i lijek koji nam priroda nesebično daje kroz travanj i svibanj. Učenici su bili podijeljeni u četiri grupe, a svaka je grupa imala svog vođu koji je znao pronaći i ubrati šparogu. Pošto je ovo bio natjecateljski dio, branje je trajalo sat i 15 min. Svi učenici u grupi trebali su naučiti prepoznati, pronaći i ubrati šparogu.
Za 1 sat i 15 minuta našli smo se na dogovorenom mjestu. Pokušali smo procijeniti koja je grupa ubrala najviše šparoga i samim tim pobijedila u ovom zadatku, ali prave smo rezultate dobili tek kad smo se vratili u razred.

U razredu smo prebrojali šparoge, i naučili koji je dio jestiv. Svaka je grupa čistila svoje šparoge. Učenici su odlično obavili zadatak jer su zajedno ubrali 417 šparoga. Dok sam ja kuhala šparoge učenici su u svojim grupama istraživali povijest šparoga, ljekovitost šparoga, općenito o šparogama te recepte od šparoga. Svoj su rad iznijeli ispred cijelog razreda i formirali su plakat. Slijedio je najzanimljiviji i najukusniji  dio, a to je fritaja sa šparogama. Učenici su skuhane šparoge popržili na maslinovom ulju i polijevali jajima. Svi su kušali taj zdravi i slasni obrok. Nekima se više,a nekima manje svidio, ali su svi bili svjesni koliko je taj obrok zdrav. Šparogijadu smo završili matematičkim zadacima koje su učenici smišljali. Naravno da su to bili zadaci riječima vezani uz naše branje šparoga.

Pogledajte kako nam je bilo lijepo !