Asanaginica na roditeljskom
Autor: Tina Mozara, 17. 5. 2012.

Drugi roditeljski sastanak održan je u učionici matematike.  Roditelje učenika 7.c razreda je dočekalo iznenađenje.
Pripremili smo im recital! I to ni manje ni više nego Asanaginicu, narodnu baladu koju poznaju gotovo svi roditelji iz svojih školskih dana.
Izabranu grupu su činili: Marijeta Markovina (Asanaginica), Ivan Željković (brat), Marija Pecotić i Mirna Stipanović (kćeri), Joško Botica i Branimir Baždarić (sinovi), Antun Botica (Hasan-Ago), Andrea Brčić, Damjan Borovina, Stipe Torić (pripovjedači), te uvodničarke: Bernarda Šeparović i Tina Mozara.
Nakon duljih priprema došao je i taj dan kad smo s tremom pred nastup stali ispred roditelja…. Nakon nekoliko riječi podrške nastavnice Zlate Ćurković i nastavnice Gordane Curać Depolo započela je priča. Uvodničarke, Tina Mozara i Bernarda Šeparović, uvele su nas u svijet Asanaginice koju je u 18. st. zapisao prvi put talijanski opat Alberto Fortis, a nedugo nakon toga je na njemački jezik preveo Johann Wolfgang Goethe.
Sve smo odradili uspješno, a to nam je potvrdio pljesak roditelja koji su čini mi se očekivali još od nas…no, sastanak se nastavio čitanjem sastavka Ivane Turković o tome kako zamišlja svoj maturalac u kojega je ubacila razmišljanja učenika cijelog razreda. To je bila odlična tema za razgovor o našoj ekskurziji.
Otišli smo nakon toga na glazbeni i potom nastavnici Ljubici  Milošević odglumili Asanaginicu. Na svim sljedećim satovima smo Asanaginicu izvodili ponovno  i ponovno…..Možda se okušamo i na Lidranu slijedeće godine.