« Svibanj 2024 »

Ovaj tjedan: 2050

Svirali smo violinu!
Autor: Nadira Halilović Peručić, 4. 3. 2021.

Danas je u našem posebnom razrednom odjeljenju bilo vrlo uzbudljivo. Ugostili smo tetu Manju Ristić, koju smo do sada poznavali samo kao Lukinu mamu.

Za one koji ne znaju, Luka je učenik prvog razreda koji nam je došao iz Beograda te je djelomično integriran u 1. b . Od učiteljice smo doznali da je njegova majka vrsna glazbenica koja svira violinu (diplomirala je na FMU u Beogradu da bi nakon toga završila poslijediplomski studij na Kraljevskom koledžu za glazbu u Londonu). Surađivala je sa svjetski poznatim skladateljima i dirigentima, a koncerte je održavala po cijelom svijetu.

Uz njezinu pomoć izradili smo mini bubnjeve od balona i praznih limenih posuda te šuškalice od prirodnih materijala.

Oponašali smo kapi kiše slabijeg i jačeg intenziteta i poslužili kao zvučna pozadina njezinoj izvedbi Over Somewhere the Rainbow, tema iz filma Čarobnjaka iz Oza.

Prekrasni zvuci violine na trenutak su nas odveli u svijet mašte i filma, a nekima se tako svidjelo da svoje emocije nisu mogli skriti.

Naučili smo da su neki dijelovi violine dobili ime po životinjama, koji su najkvalitetniji materijali za izradu instrumenta te gdje se nalaze, tko je bio Stradivari i još puno toga... A jeste li znali da su strune izrađene od konjskog repa koji se uzgaja u dalekom Sibiru?

Zahvaljujući volji i strpljenju tete Manje, i sami smo se ohrabrili i uz njezinu pomoć zasvirali. Druženje smo završili uz vesele tonove i prigodnu pjesmu Sretan rođendan te smo na taj način uveličali Markov 13. rođendan!

S tetom Manjom smo dogovorili novo druženje tj. radionicu koju već sada s nestrpljenjem iščekujemo.

A kako nam je bilo, pogledajte u fotogaleriji.

Učiteljica i učenici posebnog razrednog odjeljenja Mila, Nikola, Marko i Luka i njihove asistentice