Naše malo istraživanje (projekt) o lastama
Autor: Luči Farac, 7. 6. 2013.

Točno prije deset godina naši vršnjaci područne škole Račišće, započeli su istraživanje o lastinim gnijezdima. „Lastavice mile tu su gnijezdo svile“… nazvali su tako sve aktivnosti uz to vezane. Na to ih je potaklo neobično mjesto koje su laste odabrale na okrugloj svjetiljci pred ulaznim vratima škole.  Gnijezdo je preživjelo zahvaljujući prijateljskim uvjeravanjima našoj čistačici teti Dijani kako malo nečistoće nije ništa u odnosu na radost i korist koju nam laste nose. Istu poruku uputili smo i ove godine svim domaćinstvima našeg malog mjesta. Posebno priznanje uputili smo domaćinima gnijezda koja su se održala kroz sve ove godine.

Upravo to je bio naš zadatak: istražiti sva gnijezda, ubilježiti ih na poseban plan  i na neki način postati sudionik u zaštiti lastavičjih gnijezda. Budući da naše mjesto nema plan, upotrijebili  smo crtež iz knjige o Račišću Nevena Fazinića (i po ne znamo ni sami koji put bili zahvalni što je imamo). Metodom „kvadriranja“ prenijeli precizno na veliki hamer i nakon terenskog istraživanja  započeli obilježavanje. Gotovo sva stara gnijezda su sačuvana, njih 14 koliko su naši prethodnici obilježili. Mi smo uspjeli zabilježiti  43. Osim koristi koju imamo zbog  gniježdenja  lastavica  još više osjećamo zadovoljstvo što im možemo pružiti sigurnost i toplinu doma koju i sami imamo. Naši mornari posebno su im se  veselili na svojim dugim putovanjima, jer lasta na jarbolu pokazatelj je kopna u blizini. Tako je znak laste čest u tetovažama mornara. Nas još više zanima koliko se puta lastavica pojavljuje kao motiv u umjetničkim djelima, posebice pjesmama. Mnoge smo pronašli, a najdražom proglasili „Kad su laste odlazile“ Ratka Zvrka . Baš zato što je odlazak lastavica prikazan tužno zaželjeli smo da nas nikada ne napuste, da nam se uvijek vraćaju.

Mi smo učinili koliko smo mogli. Slijedite naš primjer i u vašem okruženju.

S molbom i zahvalnošću djeca Račišća

Pogledajte fotografije i pročitajte pismo mještanima.