Štrumpf metoda na na štrumpfastičan način
Autor: Meri Amadeo, 4. 11. 2013.

Kako nastavu učiniti suvremenom, modernom, u trendu? U modi su štrumpfovi. Od početka godine učenici sakupljaju sličice štrumpfova, pogledali su film, a što onda ne bi iskoristili štrumpf metodu u nastavi?

Upravo učimo kako se orijentirati na planu grada iz  prirode i društva. Uputili smo se u istraživanje blaga Korčule pomoću plana grada i kompasa na jedan drugačiji, suvremen i uzbudljiv način. Nazvali smo ga štrumpfastična metoda. Podijelili smo se u četiri grupe, 4x4 =16, toliko nas ima. Izvlačili smo sličice i dobivene skupine nazvali prema štrumpfovima: Gargameli, Štrumfeta i prijatelji, Hakusi i Hrge. Također smo se podijelili i po bojama: Gargameli su imali crne majice, Hakusi crvene, Hrge bijele, a Štrumfeta i prijatelji su imali zelene majice. Na ploči je učiteljica napisala: Trg kralja Tomislava. Upute su bile: izaći na južni izlaz škole, skrenuti istočno do ulice Ante Starčevića, zatim se okrenuti na sjever i ići do Trga kralja Tomislava. Na trgu je svaka skupina štrumpfova dobila zadatak pronaći upute  za traženje blaga u određenoj ustanovi: putnička agencija Jadrolinija, Atlas, pošta i ljekarna.

Tamo su učenike u omotnicama čekali pisani zadaci. Zadatak je bio pronaći određeno mjesto, postaviti zadana pitanja i napisati odgovore, a zauzvrat dobiti štrumpf sličicu kao potvrdu da su obavili zadatak. Imali su šezdeset minuta da pronađu šest mjesta na planu grada, napišu odgovore na pitanja i sakupe šest štrumf sličica! Nakon toga zborno mjesto je atrij Gradske vijećnice na Trgu Antuna i Stjepana Radića gdje smo provjerili jesmo li sve obavili. Vratili smo se u učionicu i izložili što smo saznali.

Otkrili smo niz čarobnih i lijepih mjesta za koja nismo ni znali. Kasiopea je prodavaonica u kojoj možete naći med s čokoladom i cimetom, mirisna ulja i puno proizvoda od mirisnih i ljekovitih biljaka. U galeriji H.L. Kapelina nastaju umjetničke slike s motivima Korčule, riba, lavande, barki, jedrenjaka... U Candle shopu se izrađuju mirisne svijeće u oblicima morskih školjki, puževa i brodića... Estetski centar Lovor je za uljepšavanje i zdravlje tijela, kuća Marka Pola- vidikovac i suvenirnica, a u ateljeu Manina se izrađuje neobičan nakit od poludragog kamenja i razne umjetnine od stakla, drva, aluminija, žice, srebra... Dobili smo odgovore na sva pitanja koja ćemo povezati s naša dva projekta u ovoj školskoj godini: Mali turistički vodiči Marka Pola i Ljekovito bilje. Otkrili smo nova korčulanska blaga i dobili ideju za fantastične poklone. Pogledajte fotografije.

Štrumpfastično, zar ne?!