Međunarodni dan muzeja
Autor: Judita Bojić, 26. 5. 2010.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, 18. svibnja 2010.g., točno u podne u Gradskom muzeju Korčula svečano je otvorena izložba "Kotač". Prigodnim programom sudjelovali su i naši učenici: „Korčula u abecedi“ (1. b., učiteljica Milkica Jurjević) i „Korčula kroz vrijeme – kviz“ (3. b., učiteljica Lilijana Favro).

Na izložbi su predstavljene različite pojavnosti kotača, uz pomoć kojih se najmlađim posjetiteljima nastojalo približiti protjecanje vremena, odnosno poimanje povijesti. Panoi nose naslove: KOTAČ, LONČARSKO KOLO, TORKUL, ŽRNA, SAT, ROZETA, KOLO, ARGAN – TORAC – KOLAP. Ploha zida ostavljena je najmlađim posjetiteljima, koji su potaknuti izložbom crtali vlastiti prikaz kotača. Njihovi radovi izlaženi su na svečanom otvaranju čime se ostvarilo aktivno sudjelovanje u procesu stvaranja izložbe. Učenicima je  ponuđena i mogućnost izrade „Kotača vremena“ – povijesne lente, no u obliku kružnice, u čije plohe treba upisati podatke o značajnim lokalitetima ili događajima, a što se može otkriti pažljivim promatranjem muzejskih predmeta u stalnom postavu te uz pomoć legendi.

Posebna je pozornost usmjerena na važnost otkrića kotača, kao i njegove konkretne primjene, ali i  prenesena značenja u ljudskom stvaralaštvu, od kojih je posebno istaknuta rozetu korčulanske katedrale sv. Marka, simbolični gotički prikaz kotača sudbine.

Kroz priču o kotaču vodila nas je autorica izložbe i voditeljica projekta Sani Sardelić, a kako nam je bilo pogledajte na fotografijama Valerije Jurjević