Tina Klisura na Odjecima u Zagrebu
Autor: Suzana Petković, 8. 6. 2014.

U petak, 6. lipnja 2014., u prostorijama Društva hrvatskih književnika na Jelačićevu trgu u Zagrebu,održana je svečana dodjela nagrada i priznanjanajuspješnijim sudionicima literarnog natječaja Odjeci, što ga za sve škole u Hrvatskoj organizira Naklada Ljevak.

Naša škola odjeknula je u Zagrebu glasom Tine Klisure, učenice 8. c razreda, čiji je novinarski rad Kočje proglašen najboljim radom iz Dubrovačko-neretvanske županije.

U nazočnosti idejne začetnice projekta i predsjednice Povjerenstva za odabir radova  prof. Olge Jambrec, urednice Zbornika radova prof. Jasminke Salamon, akademkinje Dubravke Oraić Tolić i dugogodišnje urednice Naklade Ljevak dr. sc. Nives Tomašević, nagrađeni učenici čitali su svoje radove i saslušali komplimente uvaženih domaćina.

Našoj je Tini akademkinja i pjesnikinja Dubravka Oraić Tolić javno čestitala na sugestivnosti izraza kazavši da bi se najradije smjesta uputila na Korčulu i krenula pravo u Kočje, toliku moć imaju Tinine riječi. Dodala je da u Tininom prezimenu otkriva sudbinsku vezu između Tine i njezine ljubavi prema rodnim stijenama.

U Zbornik radova ušlo je još sedam literarnih radova iz naše škole (u natječaju je sudjelovalo 150 škola!), što je veliko priznanje našim učenicima i nastavnicama hrvatskog jezika. Uz Tinin rad Kočje u Zborniku su tiskani: Oblutak (Ana Granić, 7. r.), Čovjek je poražen tek kad se sam preda (Sara Kopač, 8. r.), Nesretni četvrtak (Beris Peručić, 5. r.), Jesen me prati do škole (Frana Botica, 5. r.), Zdravo, jeseni! (Martin Sardelić, 5. r.), Zalazak (Sara Fabris, 5. r.) i Bakina kuća (Paula Petković, 6. r.).

Nakon svečanosti nastavilo se druženje uz domjenak, a potom doživljaj Jelačićeva trga u najboljem izdanju jer je u punom jeku festival Cest is the best. Iz hlada gradske kavane uživale smo u programu uličnih zabavljača koji ovih dana pristižu u Zagreb s raznih strana svijeta. Usprkos vrućini, trg je odjekivao pljeskom i smijehom. Uvjerile smo se kako zaigranost i smijeh povezuju ljude, poput poezije, samo što njima ne treba prevoditelja.

Posve lijep završetak školske godine za Tinu Klisuru! S prosjekom ocjena 5.0, može se mirno prepustiti zasluženom odmoru.