preskoči na sadržaj

Osnovna škola Petra Kanavelića Korčula

Login

« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Iz povijesti škole...

Početnički solfeggio glazbene škole s profesoricom Tihanom Penjak na Kostimiranom koncertu 2008. g. 

(pogledaj album starih fotografija)

Vremenska prognoza

 

Kalendar za 2023./2024.

Kad zvoni?

Kad vozi bus?

Koliko vremena dnevno provodim za računalom?




 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 5. 2010.

Ukupno: 2526802
Ovaj mjesec: 5389
Ovaj tjedan: 1616
Danas: 27

Javite nam se!

Imate sliku, komentar, kritiku, pohvalu... Sudjelujte u stvaranju stranica, javite se!

claudia.tarle@gmail.com

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Iz prve ruke o proslavi 300.g. rođenja Ruđera Boškovića
Autor: Dora Tešić, 30. 5. 2011.

25.05.2011. u srijedu,učenici OŠ Petra Kanavelića koji su na županijskim natjecanjima iz prirodnih predmeta postigli uspjeh vrijedan hvale, krenuli su u Dubrovnik obilježiti 300. obljetnicu rođenja Ruđera Boškovića.

Krenuli smo ujutro u 7 sati. Uobičajeno mjesto sastajanja - autobusni kolodvor, gdje nas kao i uvijek očekuje minibus. Vozeći se dobro poznatom cestom pričali smo, smijali se, a s vremena na vrijeme i zapjevali. Nakon dva i pol sata vožnje zaustavili smo se ispred Sveučilišta u Dubrovniku. Ušavši unutra svi su nas s čuđenjem promatrali - možda su pomislili da smo zalutali jer kao studenti sigurno nismo izgledali.

 

Više pod opširnije!


Promatrali smo veliku prostoriju strpljivo čekajući početak predavanja. Odjednom, prišao nam je jedan visoki, profinjeni gospodin i uveo nas u veliki amfiteatar sveučilišta. Zauzeli smo svoja mjesta. U dvorani su se nalazili studenti, kamere, mikrofoni i sva ona gospoda čija imena započinju sa dr., mr., sc. ... A kada nas  je rektor Sveučilišta u svojoj uvodnoj riječi posebno pozdravio, mi smo se osjećali kao pravi mali Einstaini. Predavanje je započelo. Prvo smo poslušali „Odu u slavu Ruđera Boškovića“  koju je izvela mlada sopranistica Nikolina Pinko. Dvoranom je odjeknuo pljesak, a zatim je počeo onaj dio zbog kojeg smo se okupili. Puno smo toga doznali, ali i poneko znanje učvrstili. Slušali smo o Ruđerovoj obitelji i cjelokupnom životnom radu.  Evo ukratko što smo sve čuli:

Ruđer Josip Bošković poznati hrvatski matematičar, astronom, geodet, fizičar, filozof i isusovac, rođen je u Dubrovniku 18. 5. 1711., kao sedmo dijete majke Pave iz bogate trgovačke obitelji Bettera i oca Nikole Boškovića, trgovca porijeklom iz Orahovog Dola. Osnovno obrazovanje je stekao u Dubrovniku, a s 15 godina odlazi u Rim, gdje stupa u isusovački Collegium Romanum. 1732.godine završio je filozofiju a nedugo potom i teologiju. Da je Ruđer Bošković doista bio genijalan dokazuje i činjenica da je  još kao student, po završetku druge godine studija, postao voditelj katedre Rimskog Sveučilišta. Završivši studij teologije zaredio se i stupio u isusovački red, a 1740. postaje profesorom matematike. O njegovom životu izvan domovine saznajemo iz njegovih pisama sestri Anici i dubrovačkim vlastima. Gdje god se u svijetu našao, nazivao se dubrovčaninom.

Njegov najznačajniji rad je o atomskoj građi, tj.  ponašanju atoma, privlačnim i odbojnim silama unutar atoma koje su odbojne na malim međuelektronskim udaljenostima, a privlačne na velikim udaljenostima, što kasnije dalje razvija Michael Faraday. Ruđer zastupa stajalište da je sve materija i kretanje. Po njemu je materija sastavljena od istih čimbenika, samo je različiti zakoni čine različitom. Atom svodi na središnju točku oko koje se šire oblaci privlačno-odbojnih sila, što se preciznije naziva „Boškovićevo polje“.

Slušali smo i o njegovoj teoriji pčelinjih saća. To predavanje najviše nam se svidjelo. Objašnjava njihovu građu i funkciju te daje objašnjenje zašto je oblik pčelinjih saća najpogodniji da se u malo prostora smjesti što više takvih oblika. Zapravo pčelinje saće imaju oblik pravilnih šesterostranih prizmi. Baza tih prizmi je pravilni šesterokut, baš zgodno za smjestiti prizmu jednu uz drugu bez gubitka volumena na međuprostor.

Nakon ovoga predavanja, razgovarajući o svemu što smo čuli, uputili smo se ka Stradunu. Na proljetnoj žezi uživali smo u Dubrovačkim palačinkama sa sladoledom. Osladivši se krenuli smo i sretno stigli kući.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju