Vježba zaštite i spašavanja
Autor: Matea Aščić, Dinko Fabris, 5. 11. 2016.

U OŠ Petra Kanavelića u Korčuli 4. studenoga 2016. je uspješno izvedena pokazna vježba zaštite i spašavanja pod imenom "OŠ Petra Kanavelića 2016.". U vježbi su sudjelovali svi iz sustava civilne zaštite: vatrogasci - DVD Korčula,  policija - MUP Policijska postaja Korčula, hitna pomoć Hrvatski zavod za HMP DNŽ Ispostava Korčula, Hrvatski crveni križ - GD Korčula i HGSS Hrvatska gorska služba spašavanja Stanica Orebić. (C.T.)

Vježba zaštite i spašavanja

Kao i svaki drugi petak imali smo običnu nastavu. Nakon odmora svi smo krenuli u svoje razrede prema rasporedu. Pričalo se da se nešto događa, mnogi od nas su znali što, ali su to vješto skrivali. Kao i uvijek, neko je slušao u školi, neko nije.

U jednom trenutku, oko 11 sati, počelo je zvoniti nekakvo zvono. Uzbuna! Naš je razred počeo malo paničariti. Veliki crni oblak se počeo dizati ispred našeg prozora, čak se dim malo osjetio u razredu.

Mnogi su pomislili da se radi o požaru, ali smirili smo se i čekali upute. Nakon svih ostalih razreda i na nas je došao red da izađemo iz škole.

Na jedan način smo svi bili prestrašeni, ali na drugi uzbuđeni. Brzim hodom došli smo do parka gdje smo ostali duže vrijeme. Ispred škole je bila gužva, čule su se sirene, gasio se požar i spašavali se ozlijeđeni i izgubljeni.

Saznali smo detalje o ovoj vježbi za Crveni križ, vatrogasce, policiju, hitnu pomoć i HGSS sa psima tragačima.

Bilo nam je žao što su nas poslali u park i nismo mogli gledati spašavanje i gašenje požara. No ipak, svi moramo priznati da je bilo zabavno i naravno, poučno.

Dinko Fabris 6.b

Još malo novinarske ekskluzive :)

Zanimljivost: Pravi slučaj u vježbi spašavanja

U petak, 4. studenoga u našoj školi smo imali vježbu zaštite i spašavanja u slučaju požara. Sve se događalo po planu, a onda se ovu vježbu upleo i jedan pravi slučaj!

Dječaku Franku Skeleti je pozlilo i odveden je na hitnu pomoć. Provjerila sam kako je i pitala što se dogodilo. Franko se sad osjeća dobro. Sjeća se da je počeo povraćati  i odjednom ja pao. U nesvjesti je bio 2 do 3 sekunde. Misli da je pao u nesvjest zbog vrućine. Crveni križ ga je odveo do vozila hitne pomoći, stavili su ga na nosila, pregledali su ga doktori i odmah odveli na hitnu pomoć. Bilo je neobično biti pravi slučaj u vježbi spašavanja!

Matea Aščić 5.b

foto Claudia Tarle, facebook reportaža Andrea Tedeschi