Iz arhive: Danas je Sveta Luca - blagdan korčulanske dice
Autor: Lucija Botica, 21. 12. 2011.

Dobro jutro, danas je Sveta Luca pa ste sigurno jutros, po lipome običaju, povirili u svoje bičve. Prigoda je da se prisjetimo članka o svetoj Luci, jedne Lucije, sada već naše kolegice. Svima želimo lipe darove, danas posijte pšenicu, a imenjacima svete Luce sretan imendan!

Jesmo li zaboravili svetu Lucu?

S obzirom da se i ja sama zovem Lucija malo sam razmišljala što znači moje ime i kako se nekad slavila sveta Luca. Pitam se nestaju li polako neki stari običaji.

Sveta Lucija se slavi 13. prosinca, običaj je da se posije pšenica, a postoji i poslovica: sveta Luca drvarica, dvanaest dana do Božića, a u još starije vrijeme se govorilo trinaest dana do Božića jer se brojio i današnji dan. Istražujući po brojnim starim knjigama otkrila sam da ime Lucija dolazi od riječi lux što znači svjetlost, sjaj, jasnoću. To znači da su mi imenjakinje i Svjetlana i Jasna. Prema legendi ona je bila mučenica, Luciji su izvađene oči i stavljene na tanjur, pa je zato prozvana zaštitnicom vida. Kao što u sjevernim dijelovima Hrvatske djecu dariva sv. Nikola, tako se, kod nas na jugu najviše slavi sveta Lucija.

U gradu Korčuli je djecu je od starine uvijek darivala sv. Luca, dok je u Račišću to radio sveti Nikola, zaštitnik pomoraca. Nikolašima u Korčuli je isto darove donosila sv. Luca, a da sveti Nikola ne bi stajao besposlen ponekad bi mu se pod kipom ostavljalo pismo koje je on trebao ponijeti svetoj Luci.

Sve počinje dan prije, dvanaestog prosinca. Djeca tad radosno stavljaju svoje bičve na kvake, prozore, ormare.. Počinju se raspitivati o svetoj Luci. Zanima ih njezin život, ali najviše od svega kome nosi darove, pa govore roditeljima: „Bi sam dobar cilu godinu, reci joj!“ Ujutro ranom zorom otrče do bičava, opipaju ih pa se razvesele. Darovi su nekad bili puno skromniji nego danas, malo voća i slatkiša… Ali sveta Luca je bila važnija čak i od rođendana. Osim u Korčuli sveta Luca se slavi i u Žrnovu, ali na malo drugačiji način. Tamo se večer prije okupe koledari, pa zajedno pjevaju u svakoj kući u kojoj živi neka Lucija. Dobiju slatkiša i najedu se domaćih prikala.

Svetu Lucu su stari nazivali blagdanom korčulanske djece. Pa i ja, dandanas, iako imam četrnaest godina uredno stavim čizmicu iznad kreveta kao malo dijete. Sveta Luca je od davnih vremena važan blagdan u Korčuli i želim da tako i ostane.

Evo, ja sam malo istraživala, a što vi znate o svome imenu? (Lucija Botica 8.b)

povratak na naslovnicu