« Svibanj 2024 »

Literarni radovi
Sjećat ću se Brijuna
Autor: Marija Žanetić, 19. 10. 2010.

Nalazimo se u srcu poluotoka Istre. Današnji program započeo je posjetom Nacionalnom parku Brijuni. Pospani i umorni, autobusom smo krenuli do mjesta Fažane. Brzim korakom žurimo se na brodicu. Ipak, želja mi je razgledati to lijepo mjesto ili makar nakratko uživati u  pogledu na mirno, blještavo more kojem godi sunčeva toplina i sijanje.

Naša brodica ometa veliko plavetnilo u njegovom sanjarenju i gibanju i sporom tempu. Milujem more. Prolaze mi „žmarci“ kroz tijelo. Godi mi ova vožnja,razgovor i sunce.

Na Velikom Brijunu, najvećem otoku te otočne skupine, čeka nas vodičica i bijeli vlakić s četiri vagončića. Promatram rivu, barke i raznolikost naše prirode. Uguravši se u vagončiće krećemo u obilazak otoka. Avantura počinje!

Okruženi smo mnoštvom stabala i blijaka karakterističnih za našu primorsku vegetaciju. Osjećam se ispunjeno i opušteno. Polagana vožnja, priroda, more, sunce popraćeno vodičičinim tumačenjem stvara prekrasan ambijent. Ušli smo u safari. To je park u kojem se razgledavaju životinje i okoliš u kojem žive.

Gle, evo paunova i fazana na prostranoj livadi. Raširili su svoje šarene repove i šepure se. Važno je reći da su livade pokošene tzv. „bio kosilicama“. Naime, srnad, jeleni i koze svakodnevno brste travu.

Konji ljenčare i sunčaju se na travici. Kroz prozorčić vidim nojeve koji graciozno šeću i „pokazuju svoje duge nogice“. Zebre se hrane sijenom ispod male drvene nastambe. Prekrasne su!

Vlakić je zastao, a mi smo izašli te izbliza razgledali životinje. Milujem smiješnog veoma pitomog magarca koji mi je uputio zbunjeni pogled. Slonica se kreće u svom ograđenom prostoru. Divim se njenon veličini i snazi. Ona za mene predstavlja moć i snažan karakter. Prepuštam se ugođaju i ljepotama flore i faune. Sve izgleda skladno i bajkovito. Slonica, zebre i nojevi podsjećaju me na svijet afričkih savana. Ptičice pjevaju poznatu nam već pjesmicu.

Nakon posjeta safariju ponovno smo se ugurali u vagončiće i nastavili razgledavanje. Nalazimo se u crkvi gdje su neki natpisi na glagoljici između kojih je jedan od primjeraka Bašćanske ploče.

Laganom šetnjom kroz perivoj stižemo do galerije prepariranih životinja. Sve te životinje dobio je Tito na poklon isto kao i one koje smo vidjeli u safariju. Tu je izloženo mnogo vrsta životinja. Majmuni, lavovi, tigrovi, risovi te sokoli, vrabci i mudre sove. Očarana sam njihovim ljepotama, boji i veličini. Podsjetili smo i golemu maslinu koja je unatoč starosti, sjajila ljepotom te daje plodove za vrhunsko maslinovo ulje.

Kupivši suvenire ili pak rashladivši se sladoledom uz osmijeh i komentiranje viđenog s prijateljima krećem put brodice.