« Svibanj 2024 »

Literarni radovi
Dolina Neretve
Autor: Đina Radovanović, 26. 10. 2010.

Mi učenici četvrtih razreda išli smo 21. listopada u dolinu rijeke Neretve da vidimo ljepotu krajolika, kulturno povijesne zanimljivosti i rad ljudi.

Rano ujutro okupili smo se na autobusnom kolodvoru odakle smo autobusom krenuli do trajektnog pristaništa. Trajektom smo se uputili preko Pelješkog kanala do Orebića. Vozili smo se kroz cijeli poluotok Pelješac i u jutarnjim satima stigli do Metkovića.

U Metkoviću smo posjetili ornitološku zbirku. To je najveća zbirka ptica u Europi. Čim smo ušli ugledali smo puno vrsta prepariranih ptica. Kroz zbirku nas je provela gospođa Ivana i o vakoj ptici nam je ponešto rekla. Uz ptice tu su bile i druge preparirane životinje kao što su vuk, zec, zmija, kuna i druge. Nakon razgledavanja pozdravili smo se i nastavili naš put do malog sela Vid.

U selu Vid vidjeli smo muzej u kojem nam je jedna žena govorila o starim Rimljanima. U muzeju smo prelazili preko željeznih šipki i bilo nas je strah jer su ispod nas bile stijene, žal i velika visina.

Nakon nekog vremena otišli smo se voziti lađom po rijeci Norin. To mi je bilo najljepše. Po rijeci smo vidjeli gnjurce. Nakon duge i lijepe vožnje išli smo u restoran "Đuđa i Mate" na ručak.

Poslije ručka autobusom smo se odvezli do ušća rijeke Neretve u more. Na ušću smo vidjeli kako je riječna struja brza i jaka. Nakon toga vidjeli smo i Baćinska jezera koja se sastoje od više međusobno povezanih jezera.

Naš izlet nastavili smo vlakom do Ploča, putem smo prolazili kroz mnoge tunele. Podsjetili smo se da su Ploče najveća teretna luka na jugu Hrvatske. Nakon svih obilazaka krenuli smo prema Korčuli puni lijepih dojmova. Izlet je bio zanimljiv, zabavan i poučan. Bilo mi je vrlo lijepo o čemu sam doma pričala svojim ukućanima.