« Svibanj 2024 »

Literarni radovi
Moj doživljaj doline Neretve
Autor: Vedran Bernetić, 26. 10. 2010.

Izlet u dolinu Neretve me je jako oduševio. Krenuli smo ranojutarnjim autobusom iz Korčule. Bez obzira što smo bili pospani i umorni, osjećala se radost i veselje u autobusu. Prva stanica nam je bila u Metkoviću gdje smo posjetili ornitološku zbirku. U njoj su izložene preparirane ptice čije je stanište u dolini Neretve.

Nakon Metković smo išli u selo Vid. Tamo smo vidjeli arheološki muzej Narona. Jako su mi se svidjela kamenja što su bila ispod nas. Zatim smo se pošli voziti neretvanskim lađama po rijeci Norin. Vozeći se u lađi osjećao sam se kao pravi neretvanski gusar. Došlo je i vrijeme ručka. Učiteljice su nas odvele u prekrasan restoran uz rijeku Nerevu po imenu "Đuđa i Mate". Pripremili su nam slasni ručak, baš po mom guštu.

Kad smo već u neretvanskom kraju, šteta bi bilo da ne vidimo odakle naš otok dobiva pitku vodu pa smo svratili u Prud na izvor. U blizini Pruda smo se svi zajedno slikali ispred kipa kneza Domagoja. Toliko nam je bilo lijepo da smo zaboravili na vrijeme i skoro zakasnili na vlak za Ploče.

Vozio sam se svim prevoznim sredstvima osim s vlakom, i eto ostvario mi se i taj san. U Pločama smo nakratko vidjeli teretnu luku koja spaja Hrvatsku i BiH sa svijetom. Prošetali smo se do ušća Neretve, mjesta gdje se Neretva ulijeva u more.

I tu je bio kraj našeg cjelodnevnog izleta. Kući sam se vratio pun lijepih utisaka i doživljaja.