preskoči na sadržaj

Osnovna škola Petra Kanavelića Korčula

Login

Školski jelovnik

« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

Vremenska prognoza

 

Iz povijesti škole...

Početnički solfeggio glazbene škole s profesoricom Tihanom Penjak na Kostimiranom koncertu 2008. g. 

(pogledaj album starih fotografija)

Jelovnik

Kad zvoni?

Kad vozi bus?

Koliko vremena dnevno provodim za računalom?




 

Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 5. 2010.

Ukupno: 2615915
Ovaj mjesec: 6796
Ovaj tjedan: 527
Danas: 23

Javite nam se!

Imate sliku, komentar, kritiku, pohvalu... Sudjelujte u stvaranju stranica, javite se!

claudia.tarle@gmail.com

Literarni radovi
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Đakovo
Autor: Petra Mušić, 24. 10. 2014.

Nakon duge vožnje stigli smo u ravnu Slavoniju; oko nas same ravnice i duga beskrajna polja.

Modro nebo prekrio je gusti tamni pokrivač kojemu  prkosi jedino  Đakovačka katedrala. Jedva dočekavši protegnuti noge, istrčali smo iz autobusa. Dočekao nas je pravi jesenski ugođaj.   

za nastavak klikni na opširnije


Vjetar nam je mrsio kosu, a pod nogama nam je šuštalo žuto lišće. Prvo što sam ugledala bili su ogromni zeleni travnjaci odnosno parkovi, čisti i uredni. Približavali smo se katedrali. Osim nas nigdje nije bilo nikoga, kao da smo u pustinji. Tu i tamo prošao bi neki prolaznik. 

S moje desne strane bio je kip Josipa J. Strossmayera, a s lijeve strane izidizala se Đakovačka katedrala. Nalazili smo se u srcu Đakova. Ugledavši katedralu naježila sam se! Bila je zaista visoka i božanstvena.Nakon Turske vlasti koja je uništila sve katedrale u Đakovu, pretvorivši ih u džamije, sada je jedna od najljepših i najpoznatijih katedrala od Venecije do Istanbula. Dao ju je sagraditi Josip J. Strossmayer za koju je bilo potrebno 7 milijuna cigli. Njezin prvi arhitekt bio je Karl Rosner, a gradnja je trajala od 1866. do 1882. godine. Građena je u neogotičkom - romaničkom stilu. Ova katedrala nam govori o jednoj slici Đakova,o tome čime su se ljudi  bavili i još uvijek se bave: proizvodnjom opeke (cigle). Predočena je njihova vjera i život. Bilo im je teško, ali uz pomoć vjere u Boga i volje pobijedili su strah. Ulazeći u katedralu u meni su se pobudili pozitivni osjećaji. Sve je bilo ukrašeno bijelim cvijećem poput Kristove odjeće. Katedralom je dzvanjao  zvuk klavira i orgulja. Postoji sedam oltara, a svaki od njih je pozlaćen  i kao nebo obasjan zlaćanim zrakama sunca. Na zidovima se ističu slike koje predstavljaju prizore iz Svetog pisma. Nazivaju se freske, a oslikali su ih braća Seitz. Izlazeći iz katedrale osjetila sam unutarnji mir iispunjenje. Prošlost je ostala iza nas, a dojmovi u nama.

Ugođaj se nastavio i onda kada smo trećeg dana otišli u posjet Đakovačkoj ergeli, jednoj od najstarijih u Europi. Za najveći dio zaslužan je Josip J. Strossmayer koji je kupio sedam kobila i jednog pastuha. Križanjem 4 vrste konja na svijet su došli lipicanci. Bogati, bijeli otmjeni konji koji služe za zabavu, baletni ples i  razne predstave koje se održavaju u najvećoj hrvatskoj jahaonici. Jednom prilikom Đakovačku ergelu posjetila je kraljica Elizabeta za koju konji predstavljaju nešto najplemenitije na svijetu. Ta plemenita i pametna bića prije su služila kao pomoć pri oranju i kao prijevozno sredstvo, a sada se  koriste za terapije za djecu  s posebnim potrebama. Svaki konj na sebi ima napisan broj i početno slovo grada. Hrane se pšenicom, žitom, kukuruzom, zobi.., a ponekad dobiju neko voće ili povrće. Nastoji se da konj bude vitak i što viši kako bi pokazali svijetu svoj talent  najbolje što mogu. Nažalost, tijekom tridesetak  minuta nismo stigli jahati konje, ali smo naučili podosta o njima i njihovu načinu života.Kad god se osjećamo depresivno, konji  će nas vratiti u život  jer oni nas razumiju, suosjećaju s nama i osjete našu bol. Zato, čuvajmo ih!

Otišli smo u autobus puni nove snage kao da smo iz svega što smo vidjeli ponijeli svu pozitivnu životnu energiju.

Petra Mušić, 8.b

Nastavnica: Gordana Curać Depolo





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju