« Svibanj 2024 »

Ovaj tjedan: 2082

Erasmus+ u Helsinkiju
Autor: Alan Farac, 29. 6. 2023.

Od 22. svibnja do 27. svibnja 2023. godine sudjelovao sam u Helsinkiju na Erasmus+ K1 tečaju „Enviromental Education in Finland“: The Eco-Social Approach u organizaciji Europass Teacher Academy.

Na tečaju je sudjelovalo 30 učitelja iz raznih zemalja EU-a koji su poučavali različite nastavnih predmeta u svojim školama. U mojoj grupi bilo nas je ukupno 15 učitelja iz Francuske, Italije, Grčke, Estonije, Mađarske te jedini ja iz Hrvatske!

Tečaj je bio koristan i inspirativan jer radionice „workshops“ te terenska nastava „outdoor learning“ bili su zanimljivi i edukativni jer smo ekološkoj problematici pristupili na suradan, kritičan i kreativan način.

Na početku tečaja svi smo predstavili naše školske projekte „Blended Together to Stand Out Greener and Healthier“ tj. Djelujmo zajedno zelenije i zdravije , također smo predstavili Grad, Državu iz koje smo dolazili.

Na početku svoje prezentacije sam konstatirao da dolazim iz malog otočnog grada na južnom dijelu Jadranskog mora koji pripada Republici Hrvatskoj koja broji više od 1000 otoka, koji je 500 godina stariji od Helsinkija. Nakon što sam podijelio brošure Korčule i male vrećice s lavandom sudionici su bili oduševljeni uz riječi „Paradise“ te siguran sam da će posjetiti naš otok i Grada.

Teme koje smo obrađivali :

• Finski obrazovni sustav kroz Eko-socijalni pristup
  • Finski pristup održivom načinu života
  • Učenički odnos s prirodom
  • Teorija i praksa eko-socijanog obrazovanja
  • Uvod u održiv razvoj i odgovorno kozumerističko ponašanje
  • Odgovoran konzumerizam
  • Terenska nastava i učenje u prirodi
  • Praktičan rad na temu: Ekološkog pristupa okolišu

Edukativno sudjelovanje na tečaju proširilo mi je i otvorilo nove vidike u edukacijskom pristupu učenicima. U svemu je najljepše kad možeš s kolegama iz različitih EU zemalja iskreno komunicirati, razmjenjivati informacije, šaliti se, dobro zabaviti, a uz put i učiti jedni od drugih.

Kad malo bolje razmislim najvrijednije što imamo nosimo u sebi, a to je obrazovanje koje smo dobili tijekom školovanja od naših učitelja koji su nas poučavali i omogućili nam širenje znanja,  kontakta diljem Europe. Moj osjećaj koji sam stalno imao u komunikaciji s vedrim, susretljivim, otvorenim kolegama iz drugih zemalja  „I am proud to be a teacher“ nije posve točan „I am proud to be member of the teaching family“! We are special!!!

KIITOS SUOMI! :-)

Hvala Finska za nezaboravnom iskustvu!

Do sljedećeg puta !

MOI MOI!