preskoči na sadržaj

Osnovna škola Petra Kanavelića Korčula

Login

Školski jelovnik

« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

Vremenska prognoza

 

Iz povijesti škole...

Početnički solfeggio glazbene škole s profesoricom Tihanom Penjak na Kostimiranom koncertu 2008. g. 

(pogledaj album starih fotografija)

Jelovnik

Kad zvoni?

Kad vozi bus?

Koliko vremena dnevno provodim za računalom?




 

Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 5. 2010.

Ukupno: 2615881
Ovaj mjesec: 6762
Ovaj tjedan: 493
Danas: 129

Javite nam se!

Imate sliku, komentar, kritiku, pohvalu... Sudjelujte u stvaranju stranica, javite se!

claudia.tarle@gmail.com

Školska knjižnica

Claudia Tarle, stručna suradnica knjižničarka, kontakt knjižnica / uredništvo web stranica claudia.tarle@gmail.com

Vijesti iz knjižnice
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Pitanja i odgovori vezani uz aplikacije za čitanje
Autor: Claudia Tarle, 2. 4. 2020.

E-čitanje je budućnost naše djece i zato je dobro da ih učimo čitati e-knjige na ispravan način. Tiskane knjige neće nestati, ne trebamo za to brinuti, ali moramo znati da je dobro pogođena aplikacija jednako važna za čitanje e-knjige, kao što je tiskanoj knjizi važna njena naslovnica, izgled i oprema. I jedno i drugo nas može odbiti ili zainteresirati za čitanje.

Veće e-knjige su predviđene za čitanje na e-čitačima (kindle i sl.) ili tabletima s instaliranom aplikacijom za čitanje. Ostali načini dugoročno nisu baš prihvatljivi (ekran računala,  printanje u pdf-u i slične vratolomije najviše umaraju oči, dok se mobitelom s aplikacijom možemo poslužiti za čitanje kraćih priča).

Brza rješenja koja služe tek tako, da se obavi zadatak i obradi sadržaj, nisu mudar pristup čitanju i ne doprinose poticanju čitanja iz užitka. 

Omoguru Reader je aplikacija koja olakšava čitanje, posebno osobama koje imaju  disleksiju. Možete je istražiti i vidjeti kako izgleda na ovom linku. Mnogima je već poznat Omo font. 

Namijenjena je prvenstveno osobama s disleksijom, ali može učiniti čitanje ugodnim i drugim kategorijama korisnika (dioptrija, smetnje koncentracije i sl.). Preporučamo isprobati svima, nekome će se više svidjeti, nekome manje.

Koristi se za čitanje na e-čitačima, tabletima i naravno, na mobitelima, sve su to uređaji koji rade na Android i iOS platformama. Ova aplikacija nije  predviđena za korištenje na računalima (mzo u budućnosti planira nabavu školskih tableta za sve učenike).

  • Trenutno je aplikacija Omoguru besplatna, i ne samo to, od 31. ožujka aplikacija sadržava i daje na korištenje cijelu knjižnicu portala e-lektire - potpuno besplatno. Hoće li to potrajati i nakon sezone Korona virusa, za sad nemamo informaciju, ali ako se počne naplaćivati bit ćete obaviješteni o tome. 
  • Iako su e-lektire na Omoguru besplatne, ostale e-knjige koje imate na svome uređaju NE možete čitati uz pomoć ove aplikacije. Ako biste to ipak željeli, aplikacija će vam ponuditi plaćanje (oko 38 kn mjesečno ili povoljnija godišnja članarina).
  • Važna informacija: ako na svome uređaju već imate instalirane druge aplikacije za čitanje, ostavite ih, aplikacije za čitanje jedna drugoj ne smetaju, možete ih imati više. 
  • Upravo zato što Omoguru ne dozvoljava čitanje izvan aplikacije, slobodno uz nju instalirajte i neku drugu.  Preporučamo besplatnu aplikaciju ReadEra. U njoj zaista možete uživati u čitanju, možete namjestiti veličinu i boju slova, a posebno je lijep doživljaj čitanja knjiga koje preuzmete u ePub formatu (taj format vam nude e-lektire, odlučite se za njega, ne za pdf).
  • Aplikacija ReadEra je jednostavna  za početnike, sama će se otvoriti i uz pomoć nje možete osim knjiga ugodno čitati sve što imate u svom tabletu ( i mobitelu, posebno je praktična ako vam se nakupilo raznih dokumenata - čita wordu i pdf).
  • U svijet aplikacija za čitanje treba krenuti istraživački, kao što se ulazi u svijet slikovnica. Isprobavajte, slobodno instalirajte i deinstalirajte, poigravajte se postavkama i namjestite ih prema svojim potrebama. Savjetujem da se na početku pažnja više usmjerava na način i oblik čitanja, nego na sam sadržaj e-knjige. Treba birati zabavne, kratke i lako razumljive knjige, povećati slova, staviti animaciju listanja, nikako ne započinjati pustolovinu e-čitanja s knjigama koje su zahtjevne i teške i u "običnom" papirnatom obliku... 
  • E-čitanje može biti izvrstan poticaj za čitanje knjiga na stranim jezicima, npr. preko Kindle Raeder i sl. aplikacija dostupno je puno slikovnica na engleskom i to potpuno besplatno.
  • Ne zaboravite da dobro izbalansirano e-čitanje može biti vrlo ugodno za oči i ne mora biti "još samo jedan naporni ekran"...
  • Imate li bio kakvih pitanja ili dvojbi oko ovih ili drugih aplikacija za čitanje, slobodno mi pošaljite poruku u Yammer ili se javite na claudia.tarle@gmail.com

Tu smo da vam čitanje učinimo ugodnim!

Claudia Tarle, stručna suradnica knjižničarka


Povratak na naslovnicu





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju