Učitelji stvaratelji

Ovu rubriku posvećujemo učiteljima stvarateljima koji u slobodno vrijeme pišu, slikaju, stvaraju... Želimo im puno dobre inspiracije!

Umjetnici u akciji - Što se čeka, izvlačimo!
Autor: Claudia Tarle, 19. 12. 2016.

Što nastavnici rade u slobodno vrijeme? Ako pitamo nastavnika likovne kulture Abela Brčića sigurno će nam reći da je slikanje iszovremeno njegovo zanimanje, posao i hobi u slobodno vrijeme.

Ponosan je na sudjelovanje u izložbi "Što se čeka, izvlačimo!" koja je otvorena 15. prosinca u Medijateci Francuskog instituta u Zagrebu, a osobita mu je čast da je pored vrlo zvučnih imena likovnih umjetnika njegova slika na naslovnici kataloga. Ova neobična izložba ekološkog karaktera je okupila likovne umjetnike koji su fotografijama udahnuli novi život svojim likovnim i umjetničkim izričajem.

Više o izložbi rekao je Abel Brčić: "Što se čeka, izvlačimo" je naziv izložbe koja je nastala zalaganjem i trudom fotografa i zaljubljenika u čist okoliš Romana Ibriševića. Uspio je u nastojanju da nam predoči što se sve u prirodi odbacuje uz jarke, potoke, uvale, kanjone, livade... Fotografirao je 15 000 fotografija olupina automobila, kamiona, autobusa i sličnih odsluženih cestovnih prometala. U suradnji sa Renault Nissan Hrvatska i Udrugom Zelene stope uspio je motivirati brojne poznate likovne umjetnike u Hrvatskoj da njegovu fotografiju snimljene olupine oslikaju svatko na svoj način, svojim likovnim i umjetničkim izričajem, dajući snažnu poruku i podršku ideji očuvanja okoliša .

Na izložbi izlažu: Bachrach & Krištofić / Bašić / Berber / Beroš / Brčić / Cesarec / Gjalski Filipović / Ibrišević /  Jelavić / Junaković / Jurić / Kalavaris / Komljenović / Kovačić / Kuliš / Magaš/ Nobilo / Oreb / Prstec / Splivalo / Trenc / Turčić /.

Vrijedno je spomenuti da su između 23 izlagača na izložbi čak četiri autora s otoka Korčule: Abel Brčić, Stipe Nobilo, Izvor Oreb i Emilija Kalavaris.