Čestitke svima, Zlatni rogač – najboljima!
Autor: Suzana Petković, 8. 6. 2022.

Kao što je bilo najavljeno, u četvrtak 2. lipnja 2022. u kinodvorani Centra za kulturu Korčula održana je deseta filmska revija osmaša OŠ Petra Kanavelića.

Čast da pucanjem rogača otvori reviju pripala je ove godine Marti Bakarić, predstavnici filmske ekipe čiji je film „Trag istine“ prikazan u službenom programu prošlogodišnje Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece (u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza).

Ovogodišnju reviju obilježili su vrlo raznoliki filmski uradci (šest igranih, pet dokumentarnih i dva „gostujuća“ animirana filma mlađih učenika) te izvrstan scenski nastup Lucije Botice. Vrlo je uzbudljiva bila ceremonija čitanja nominacija i proglašenja pobjednika kroz koju su nas vješto proveli simpatični voditelji Ana Pendo i Roko Dračevac, kao i tajanstvena Mia Maričević koja je voditeljima uručivala zatvorene omotnice s imenom dobitnika Zlatnog rogača u pojedinoj kategoriji.

Nagrade pobjednicima uručivali su učenici koji su uspješno sudjelovali na državnim smotrama i natjecanjima u protekloj šk. god.

Iako smo se svi dobro zabavili, najsretniji su bili oni koji su osvojili Zlatni rogač za svoj trud. O dobitnicima je odlučilo prosudbeno povjerenstvo (Irena Matić, nastavnica likovne kulture; Jakica Stanišić, nastavnica informatike; Claudia Tarle, školska knjižničarka; Goran Milošević, nastavnik glazbene kulture; Suzana Petković, nastavnica hrvatskog jezika i voditeljica projekta).

Evo, tko su bili sretnici!

• Zlatni rogač za najbolju žensku ulogu: Lucija Botica za ulogu u filmu „Ona je kriva za sve“

(nominirane:

1. Lucija Botica
  2. Vlora Gaxherri
  3. Nikolina Ćurčić
  4. Ana Pendo)

Nagradu najboljoj glumici uručila je Dora Lipanović čiji je pjesma predložena za drževnu smotru Lidrano 2022.

• Zlatni rogač za najbolju mušku ulogu: Roko Dračevac za ulogu u filmu „Ovisnosti“

1. Petar Matić
  2. Roko Dračevac
  3. Vito Ilišković)

Nagradu najboljem glumcu uručila je Vlora Gaxheri, koja je s Lucijom Botica predstavljala našu školu na državnom Lidranu 2022. s radijskom emisijom „Ostati ili otići“.

• Zlatni rogač za najbolji scenarij: igrani film „Igra tajni“; autorice: Željka Barčić, Mara Goleš, Ana Filipović Grčić i Nora Tomić

1. „Igra tajni“
  2. „Ona je kriva za sve“; autorice: Lucija Botica, Vlora Gaxherri i Lana Palunčić
  3. „Netko je iza tebe“; autorice: Nikolina Ćurčić, Ana Pendo, Ana Franić i Ema Silić)

Nagradu za najbolji scenarij pobjednicima je uručila Ana Franić, predstavnica ženske plivačke ekipe koja je osvojila 1. mjesto na Državnom natjecanju.

• Zlatni rogač za najbolju režiju: igrani film „Netko je iza tebe“; autorice: Nikolina Ćurčić, Ana Pendo, Ana Franić, Ema Silić

1. „Netko je iza tebe“
  2. „Igra tajni“; autorice: Željka Barčić, Mara Goleš, Ana Filipović Grčić i Nora Tomić
  3. „Ona je kriva za sve“: autorice: Lucija Botica, Vlora Gaxherri i Lana Palunčić)

Nagradu za najbolju režiju pobjednicima je uručila Iva Šain, autorica animiranog filma Supertalent, koji je prikazan na međunarodnom festivalu animiranog filma VAFI&RAFI 2022.

• Zlatni rogač za najbolju kameru: dokumentarni film „Parangal na bonaci“; autori: Martin Bošković, Dominik Cvitanović, Hrvoje Sansović i Andrej Šain.

1. „Parangal na bonaci“
  2. „Netko je iza tebe“
  3. „Sačuvaj ljepotu – recikliraj!“; autori: Ivana Cebalo, Luka Milina, Lina Perišić i Ivan Perišić
  4. „Ovisnosti“; autori: Roko Dračevac, Marino Dračevac i Pavao Milina)

Nagradu za najbolju kameru pobjednicima je uručila Matea Andreis, članica ekipe koja je predstavljala školu na državnom natjecanju u CROSSU.

• Zlatni rogač za najbolji dokumentarac: „Sačuvaj ljepotu – recikliraj!“; autori: Ivana Cebalo, Luka Milina, Lina Perišić i Ivan Perišić

1. „Parangal na bonaci“
  2. „Sačuvaj ljepotu – recikliraj!“
  3. „Ovisnosti“)

Nagradu autorima najboljeg dokumentarnog filma uručila je Eva Maroević, predstavnica ekipe „SIGURNO U PROMETU“ koja je na županijskom natjecanju osvojila 1. mjesto.

• Zlatni rogač za najbolji film dodijelila je publika – izravnim glasovanjem preko aplikacije Mentimeter – igranom filmu „Netko je iza tebe“ (autorice: Nikolina Ćurčić, Ana Pendo, Ana Franić, Ema Silić).

Pobjednički film osvojio je 46 % glasova, na drugome je mjestu „Igra tajni“ s 36 % dobivenih glasova, a treće mjesto pripalo je  filmu „Ona je kriva za sve“ sa 16 % osvojenih glasova.

Zlatni rogač za najbolji film 2022. slavljenicama je uručila Eva Depolo, suautorica prošlogodišnjeg pobjedničkog filma „Prividna“.

Na kraju ove obljetničke Revije, ravnateljica Centra za kulturu Korčula Lana Filippi Brkić autoricama triju najboljih filmova podijelila je prigodne poklone – iskaznice za besplatan ulaz na sve kino-predstave do kraja ove kalendarske godine.

Manifestaciju su fotografijama dokumentirali Ante Amadeo i Ivano Pavić.

Čestitamo generaciji osmaša 2021./22. što su marljivo i uspješno savladali ovaj već tradicionalni izazov i što su se iskazali u raznim vještinama darujući nam nezaboravan filmski i scenski doživljaj. (fotogalerija)